|  | 24 դեկտեմբերի 2012թ. Ռաֆայել  Պապայանը ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ՍԴ անդամ նշանակվեց 1997թ. սեպտեմբերի  23-ին եւ ՍԴ գործող անդամ մնաց մինչեւ 2010թ. հոկտեմբերի 5-ը։ Նա  վախճանվեց կյանքի 68-րդ տարում։ Դեկտեմբերի 21-ին Սահմանադրական դատարանում՝ ՍԴ  անդամների, աշխատակազմի եւ Ռ.Պապայանի հարազատների ու մտերիմների  ներկայությամբ նշվեց ՀՀ ՍԴ նախկին անդամ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի  Գերագույն հոգեւոր խորհրդի անդամ Ռաֆայել Պապայանի ծննդյան 70-ամյակը...
|  | 7 դեկտեմբերի 2012թ. Դեկտեմբերի 6-ին  ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին այցելեց ԱՄՆ  Ինդիանայի համալսարանի Իրավունքի դպրոցի միջազգային, համեմատական եւ  եվրոպական իրավունքի դոկտոր, պրոֆեսոր Ֆրանկ Էմերթը` ուղեկցությամբ ԵՊՀ  եվրոպական եւ միջազգային իրավունքի ամբիոնի դասախոսներ Ա. Հակոբյանի եւ Գ.  Թորոսյանի...  |
|  | 17 նոյեմբերի 2012թ. Նոյեմբերի 14-ից 16-ը աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը  հանդիպեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նորընտիր նախագահ Դ.  Սպիլմանի հետ։ Գ. Հարությունյանը Դ. Սպիլմանին շնորհավորեց դատարանի  նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ...  |
|  | 19 հոկտեմբերի 2012թ. Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում, ՀՀ փաստաբանների պալատի հետ համատեղ, կազմակերպվեց «Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման գործընթացը Հայաստանում» հետազոտության բաց քննարկում։ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ այն հրապարակել է ՀՀ փաստաբանների պալատը (հեղինակներ՝ Հ. Ալումյան, Կ. Մեժլումյան, Տ. Հայրապետյան, Ա. Գրիգորյան)... |
|  | 5 հոկտեմբերի 2012թ. Հոկտեմբերի 5-ին Դիլիջան քաղաքում իր աշխատանքը սկսեց ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ 17-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ... |
|  | 21 օգոստոսի 2012թ. Օգոստոսի 21-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տյան Չանչունին... |
|  | 9 օգոստոսի 2012թ. Օգոստոսի 8-ին ՀՀ սահմանադրական դատարան այցելեց Գերմանիայի Հեսսեն երկրամասի փոխվարչապետ, արդարադատության, ինտեգրացման եւ Եվրոպայի հարցերով նախարար Յորգ-Ուվե Հանի գլխավորած պատվիրակությունը... |
|  | 12 հուլիսի 2012թ. Հուլիսի 12-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմադ Ռեիսիին... |
|  | 4 հուլիսի 2012թ. ՀՀ սահմանադրական դատարանն ավանդաբար ընդունելություն է կազմակերպում՝ նվիրված ՀՀ Սահմանադրության ընդունման օրվան... |
|  | 20 հունիսի 2012թ. Հունիսի 20-ին հրաժեշտի այցով ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի հետ հանդիպեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության   արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս-Յոհեն Շմիդտը։   Պարոն Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին՝ նրա պաշտոնավարման տարիներին ՀՀ սահմանադրական դատարանի  հետ սերտ համագործակցության, տարբեր ծրագրեր համատեղ իրականացնելու համար... |
|  | 27 ապրիլի 2012թ. Ապրիլի  27-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց  Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Սեյեդ Ալի Սաղայիանին...  |
|  | 23 ապրիլի 2012թ. Գրողների համահայկական 6-րդ համագումարին մասնակցելու առիթով Հայաստանում գտնվող սփյուռքահայ մեծաթիվ գրողների  խնդրանքով ապրիլի 23-ին հանդիպում կայացավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի հետ...  |
|  | 16 ապրիլի 2012թ. Ապրիլի 13-14-ը Երեւանում անցկացվեց սահմանադրական եւ  համարժեք դատարանների գլխավոր քարտուղարների V միջազգային խորհրդաժողովը։ Այն կազմակերպել էին Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի  միջոցով Եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) եւ ՀՀ  սահմանադրական դատարանը...
|  | 29 մարտի 2012թ. Մարտի 29-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի  նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ՀՀ-ում խորհրդարանական առաջիկա  ընտրությունների՝ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավար Ռադմիլա  Շեկերինսկային՝ իրավական վերլուծաբաններ Մառլա Մորրիի եւ Քսենյա  Դաշուտինայի ուղեկցությամբ...  |
|  | 7 մարտի 2012թ. Մարտի  7-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց  Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան պարոն Զդիսլավ  Ռաչինսկուն։ Դեսպանի խնդրանքով ՍԴ նախագահը նրան ծանոթացրեց ոչ միայն  դատարանի վերջին որոշումներին եւ մի շարք հիմնահարցերի միջազգային  քննարկումների արդյունքներին, այլեւ մեր երկրում ընտրական իրավունքի  դատական պաշտպանության ներկա առանձնահատկություններին...              |
|  | 15 փետրվարի 2012թ. Փետրվարի 15-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում անցկացվեց «Անձին սեփականության իրավունքից զրկելու հիմնախնդիրները ՀՀ Սահմանադրության 31-րդ հոդվածի համատեքստում» թեմայով IX գիտաժողովը։  ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամների եւ աշխատակիցների համար այն  կազմակերպել էին «Հարավային Կովկասում իրավական եւ դատական բարեփոխումների  համար խորհրդատվություն» (GIZ) ծրագիրն ու ՀՀ սահմանադրական դատարանը...   |
|  | 14 փետրվարի 2012թ. ԴԵՍՊԱՆԻ ԱՅՑԸ ՍԴ   Փետրվարի  14-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԱՀԿ  Երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինին...   |
|  | 7 փետրվարի 2012թ. Փետրվարի  7-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց  Վրաստանի, Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Արցախի պետական համալսարանների մի  խումբ ուսանողների, ովքեր Երեւանում մասնակցում են «Դատական իշխանության  կայացման ընթացքն ու  հիմնահարցերը արդի ժամանակաշրջանում» միջազգային ձմեռային եռօրյա դպրոցին...                 |
|  | 3 փետրվարի 2012թ. Փետրվարի  3-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց  Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի  Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպան Քեթրին (Քեթի) Ջեյն Լիչին...

Mr. Rafayel Papayan was appointed as the member of the RA CC on September 23, 1997 by the RA National Assembly and was at the office in the CC till October 5, 2010. He died at the age of 68.
On December 21, 2012 at the Constitutional Court was celebrated the 70th anniversary of Mr. Rafayel Papayan, the Former Member of the RA CC, the Member of the Supreme Spiritual Council of the Mother See of Holy Etchmiadzin. The members and the staff of the CC, the relatives and friends of Mr. R. Papayan participated to the ceremony...
December 7, 2012
MEETING IN THE CONSTITUTIONAL COURT
On December 6, G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia met Professor Frank Emmert (Doctor of International, Comparative and European Union Law at Indiana University School of Law, USA), who was accompanied with A. Hakobyan and G. Torosyan, professors of the Chair of European and International Law of Yerevan State University... |
November 17, 2012
From November 14-16, 2012 Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the RA CC, who was in Strasbourg within the frames of the working visit, had meeting with Mr. D. Spielmann, the newly elected President of the European Court of Human Rights. Mr. G. Harutyunyan congratulated Mr. Spielmann with his election at the position of the President of the ECHR...
October 19, 2012
On October 18th, 2012 the RA Constitutional Court in the partnership with the RA Chamber of Advocates organized an open discussion of the study The Process of Execution of the Decisions of the Constitutional Court in Armenia. The RA Chamber of Advocates (authors H. Alumyan, K. Mejlumyan, T. Hayrapetyan, and A. Grigoryan) has published this study by the support of Yerevan Office of the Organization for Security and Cooperation in Europe...
October 5, 2012
On October 5th, 2012 started XVII YEREVAN INTERNATIONAL CONFERENCE, which this year was organized in Dilijan City...
August 21, 2012
On August 21th, 2012 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court had an official meeting with Mr. Tian Changchun, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Peoples Republic of China to the Republic of Armenia...
August 9, 2012
On August 8th, 2012 the delegation headed by Mr. Jorg-Uwe Hahn, the Vice Prime Minister, Minister of Justice, Integration and European Affairs of the State of Hesse of the Federal Republic of Germany, visited the Constitutional Court of the Republic of Armenia...
July 12, 2012
On July 12, 2012 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, had meeting with H.E. Mr. Mohammad Raiesi, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia...
July 4, 2012
It has already become a good tradition that each year the RA Constitutional Court organizes official reception dedicated to the RA Constitution adoption day...
June 20, 2012
On June 20 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, had farewell meeting with Mr. Hans-Jochen Schmidt, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia. Mr. Harutyunyan expressed his thankfulness to the Ambassador for the tight cooperation with the RA Constitutional Court and implementation of various joint projects during his term in Armenia...
April 27, 2012
On April 27th Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, had meeting with Mr. Seyyed Ali Saghaia, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia... |
April 23, 2012
On April 23rd Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, on the basis of the request of many Diaspora writers, who were participating in the Sixth Pan-Armenian Writers' Conference, which was taking place in Armenia, had meeting with them... |
April 16, 2012
From April 13-14 the 5th International Conference of Secretaries General of Constitutional Courts or Courts with Equivalent Jurisdiction was held in Yerevan.
It was organized by the joint efforts of the European Commission for Democracy through Law (the Venice Commission) and the Constitutional Court of the Republic of Armenia... |
March 29, 2012
On the 29th of March Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court had a meeting with Radmila Sekerinska, the Head of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission of the Parliamentary Elections in Armenia, who was accompanied by the legal analysts Marla Morry and Kseniya Dashutsina...
March 7, 2012
On the 7th of March Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, had meeting with Mr. Zdzislaw Raczynski, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to Armenia. By the request of the Ambassador, the President of the RA Constitutional Court introduced the guest not only the latest decisions of the Court and the outcomes of the international discussions of several issues, but also the present peculiarities of judicial protection of the electoral right in our country...
February 15, 2012
IX WORKSHOP WITH THE PARTICIPATION OF THE GERMAN EXPERTS
On February 15th the IX workshop The Issues of Deprivation of a Persons Right to Property in the Context of Article 31 of the RA Constitution was held at the RA Constitutional Court. The workshop was organized for the members and the staff of the RA Constitutional Court by the Consultation for Legal and Judicial Reform in the South Caucasus GIZ Project and the RA Constitutional Court... |
February 14, 2012
On the 14th of February the President of the RA Constitutional Court Mr. G. Harutyunyan had meeting with the Head of the OSCE Office in Yerevan Ambassador Andrey Sorokin... |
February 7, 2012
On February 7th the President of the RA Constitutional Court Mr. G. Harutyunyan had a meeting with the group of the state university students from Georgia, Russia, Armenia and Artsakh, who are participating in the international winter school in Yerevan on the Process and Main Problems of the Development of Judicial Power in Modern Period...
February 3, 2012
On February 3rd the President of the RA Constitutional Court Mr. G. Harutyunyan had meeting with the newly appointed Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia Katherine Jane Leach...