| 7 նոյեմբերի 2013թ. ՀԱՄԱՏԵՂ ՍԵՄԻՆԱՐՆ ԱՎԱՐՏԵՑ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ Նոյեմբերի 7-ին իր աշխատանքը շարունակեց ՀՀ եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանների համատեղ սեմինարը...  |
|  |  |  |  |
| 6 նոյեմբերի 2013թ. ՀՀ ԵՎ ԱՎՍՏՐԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՏԵՂ ՍԵՄԻՆԱՐ ՀՀ սահմանադրական դատարանի հրավերով եrկօրյա (նոյեմբերի 6-7-ը) պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանեց Ավստրիայի սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը՝ Ավստրիայի ՍԴ նախագահ Գերհարթ Հոլցինգերի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում են՝ փոխնախագահ Բրիգիթե Բիրլայնը, ՍԴ դատավորներ Յոհանես Շնիցերն ու Հելմութ Հյորթենհուբերը, ՍԴ նախագահի քարտուղար Մարիա Վարգան, ՍԴ արարողակարգի վարչության աշխատակից Ռոսվիթա Շնաբլը...  |
| 24 հոկտեմբերի 2013թ. ՀԻՇԱՏԱԿԻ ԽՆԿԱՐԿՈՒՄ Հոկտեմբերի 24-ին՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ ՍՈՍ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ ծննդյան օրը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն այցելեց Կոմիտասի անվան Պանթեոն, հարգանքի տուրք մատուցեց մեծանուն դերասանի հիշատակին...  |
| 23 հոկտեմբերի 2013թ. ՀՅՈՒՐԵՐ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻՑ Ճանաչողական այցով Հարավային Կովկասի երկրներում (Վրաստան, Հայաստան, Ադրբեջան) շրջագայող պատվիրակությունը հոկտենբերի 23-ին հանդիպում ունեցավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի հետ։ Պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրված էին պրոֆեսորներ, ասպիրանտներ, ուսանողներ եւ մեկ դատախազ, գլխավորում էր Գերմանիայի Մարբորգի համալսարանի պրոֆեսոր Գիլբերտ Գորնիկը...  |
| 7 հոկտեմբերի 2013թ. ԱԿԱԴԵՄԻԿՈՍ ՎԼԱԴԻԿ ՆԵՐՍԻՍՅԱՆՑ-75
Լրացավ մեր հայրենակից, իրավագիտության խոշոր մասնագետ, արժանահիշատակ Վլադիկ Ներսիսյանցի ծննդյան 75-ամյակը...  |
| 23 սեպտեմբերի 2013թ. ՉԺՀ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀՀ սահմանադրական դատարանի հրավերով սեպտեմբերի 21-23-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում էր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի (ՉՆՀԺ) Մշտական կոմիտեի պատվիրակությունը՝ Սուն Բաոշուի գլխավորությամբ...  |
| 20 սեպտեմբերի 2013թ. ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ  «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» միջոցառումների շրջանակներում սեպտեմբերի 19-21-ը Հայաստանում գտնվող հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովի մասնակիցները, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանի ուղեկցությամբ, սեպտեմբերի 20-ին հյուրընկալվեցին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին...  |
| 28 օգոստոսի 2013թ. ԱՐԱ ՍԱՀԱԿՅԱՆԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵՑ ՀՀ ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ Օգոստոսի 28-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Ղազախստանի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Սահակյանին...  |
| 16 օգոստոսի 2013թ. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԲՐԱԶԻԼԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆ ՊԱՐՈՆ ԷԴՍՈՆ ՄԱՐԻՆՅՈ ԴՈՒԱՐՏԵ ՄՈՆՏԵՅՐՈՆ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Օգոստոսի 15-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան պարոն Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոյին...  |
| 11 հուլիսի 2013թ.  ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Հուլիսի 11-ին  ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տյան Չանչունին...  |
| 6 հուլիսի 2013թ.  ԻՐԱՎԱԲԱՆՆԵՐԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄԱյսօր ՀՀ սահմանադրական դատարանում ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանին հյուրըկալվեցին «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցները։ |
| 6 հուլիսի 2013թ.  ԿԱՐԵՎՈՐ ՀՐԱՏԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ Համաշխարհային իրավական գրականությունը հարստացավ բացառիկ արժեքավոր մի հրատարակությամբ՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ Երեւանում անգլերեն լեզվով, երկու հազար տպաքանակով, լույս տեսավ «Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը. Իրականության պարադիգմաները եւ մարտահրավերները» գիրքը...   |
| 3 հուլիսի 2013թ.  ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Այսօր՝ հուլիսի 3-ին, ՀՀ ԱԺ նիստերի սրահում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության շրջանակներում անցկացվող Երեւանյան համաեվրոպական խորհրդաժողովը...  |
| 2 հուլիսի 2013թ.
ԴԻՆ ՇՊԻԼՄԱՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության շրջանակներում Երեւանում անցկացվող համաեվրոպական խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանը, ուղեկցությամբ ՄԻԵԴ-ի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի եւ ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատի քարտուղարի տեղակալ Յոհան Քելլվարթի, հուլիսի 2-ին հյուրընկալվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին...  |
| 18 հունիսի 2013թ.
ՎՐԱՍՏԱՆԻ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԱՅՑԸ Հունիսի 18-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Վրաստանի արդարադատության նախարար տիկին Թեա Ցուլուկիանիին։ Նախարարին ուղեկցում էին փոխնախարար Գոշա Լոռդկիպանիձեն, ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլին, նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Մարիամ Սկիլաձեն...  |
| 6 հունիսի 2013թ.
ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԳԵՐԱԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՄԱՅԱԿԱՆԸ
Հունիսի 5-ին ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը եւ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պետության եւ իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնը ՀՀ սահմանադրական դատարանի՝ Շահամիր եւ Հակոբ Շահամիրյանների անվան սրահում անցկացրին «Իրավունքի գերակայության սկզբունքի տեղն ու դերը իշխանության հանրային վարքագծում» թեմայով սեմինար։ Հիմնական բանախոսներն էին ՀՀ ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանը եւ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պետության եւ իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի վարիչ Արթուր Վաղարշյանը...  |
| 14  մայիսի 2013թ. ՀՅՈՒՐԵՐ  ՄՈՍԿՎԱՅԻՑ «Սահմանադրական կարգի զարգացումը Հայաստանում եւ Ռուսաստանում»   թեմայով կոնֆերանսի շրջանակներում Երեւանում գտնվող Մոսկվայի պատվիրակությունը մայիսի 14-ին այցելեց ՀՀ սահմանադրական դատարան...  |
| 2  մայիսի 2013թ. Աշխատանքային այցով Հայաստանում   գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ղոլամհոսեյն Մոհսեն Էժեիի   գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 30-ին այցելեց ՀՀ   սահմանադրական դատարան...  |
| 10  ապրիլի 2013թ. ՀՀ նորընտիր Նախագահ Ս.   Սարգսյանի հանդիսավոր երդման եւ պաշտոնի ստանձնման արարողությանը մասնակցելու   առիթով Հայաստանում գտնվող Ալժիրի Նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, Ալժիրի   սահմանադրական խորհրդի նախագահ Թայեբ Բելաիզը ապրիլի 10-ին այցելեց ՀՀ սահմանադրական դատարան...  |
| 6  ապրիլի 2013թ. ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ(ռուսերեն)
| 23 հունվարի 2013թ. Հունվարի 23-ին ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԽ ԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախընտրական դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը՝ Հաիդի Տագլիավինիի ղեկավարությամբ...  |

JOINT SEMINAR CONCLUDED ITS ACTIVITIES
On November 7, 2013 the joint seminar organized by the RA Constitutional Court and the Constitutional Court of Austria resumed its activities... |
November 6, 2013
JOINT SEMINAR OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA AND THE CONSTITUTIONAL COURT OF AUSTRIA
Upon the invitation of the RA Constitutional Court, the delegation of the Constitutional Court of Austria pays two day official visit (November 6-7, 2013) to Armenia. The delegation is headed by Dr. Gerhart Holzinger, the President of the Constitutional Court of Austria. In the composition of the delegation are included Mrs. Vice-President Brigitte Bierlein, Constitutional Court Justices Mr. Johannes Schnizer and Mr. Helmut Hörtenhuber, as well as Mrs. Maria Varga, the Secretary of the President and Mrs. Roswitha Schnabl, the Representative of the Protocol Department... |
October 24, 2013
MEMORY TRIBUTE VISIT
On October 24, 2013, on the birthday date of the RA People’s Artist Mr. SOS SARGSYAN, Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, visited the Komitas Pantheon-Park and paid tribute to the memory of the prominent actor. |
October 23, 2013
GUESTS FROM GERMANY
On October 23, 2013 the German delegation which was visiting the South Caucasian countries (Georgia, Armenia, and Azerbaijan) paid visit to the RA Constitutional Court and had a meeting with Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court. The delegation, which included professors, post-graduate students, students and one prosecutor, was headed by Mr. Gilbert Gornig, the Professor of the University of Marburg (Germany)... |
September 23, 2013
PRC DELEGATION IN ARMENIA
On September 21-23, 2013, upon the invitation of the RA Constitutional Court, the Delegation of the Legal Commission of the National People's Congress of the People's Republic of China, headed by Mr. Sun Baoshu, paid an official visit to Armenia... |
September 20, 2013
MEETING AT THE RA CONSTITUTIONAL COURT
On September 20, 2013 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, received the participants of “the Pan-Armenian Conference of the Heads and Representatives of the Diaspora Organizations”, who were participating to the mentioned conference organized on September 19-21, 2013 in Yerevan within the frames of the events and activities entitled “Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide”. During their visit to the RA Constitutional Court the participants were accompanied by Ms. H. Hakobyan, the RA Minister of Diaspora... |
August 28, 2013
THE RA CC PRESIDENT RECIEVED ARA SAHAKYAN
On August 28, 2013 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia in the Republic of Kazakhstan Mr. Ara Sahakyan... |
August 16, 2013
AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE REPUBLIC OF BRAZIL IN THE REPUBLIC OF ARMENIA H.E. EDSON MARINHO DUARTE MONTEIRO AT THE RA CONSTITUTIONAL COURT
On August 15, 2013 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Brazil in the Republic of Armenia H.E. Edson Marinho Duarte Monteiro... |
July 11, 2013
AMBASSADOR THE PEOPLE’S REPUBLIC OF CHINA AT THE RA CONSTITUTIONAL COURT
On July 11, 2013 Mr. G Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, received Mr. H.E. Mr. Tian Changchun, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia... |
July 6, 2013
LAWYERS AT THE RA CONSTITUTIONAL COURT
Today Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, received at the RA Constitutional Court the participants of the Second Pan-Armenian Forum of Lawyers “Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide”. |
IMPORTANT PUBLICATION
The world legal literature has got new extremely valuable volume titled “New Millennium Constitutionalism: Paradigms of Reality and Challenges”, which publication has been initiated by Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, the Doctor of Law, Professor. The volume has been published in Yerevan and counts 2000 copies... |
July 3, 2013
YEREVAN PAN-EUROPEAN CONFERENCE
Today, on July 3rd, 2013, has been launched the Yerevan Pan-European Conference, which is convened within the frames of the Chairmanship of the Republic of Armenia at the Committee of Ministers of Council of Europe. The activities of the Conference take place at the Session Hall of the National Assembly of the Republic of Armenia... |
July 2, 2013
DEAN SPIELMANN AT THE RA CONSTITUTIONAL COURT
On July 2, 2013 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, received Mr. Dean Spielmann, the President of the European Court of Human Rights, accompanied by Ms. Alvina Gyulumyan, the ECHR Judge, and Mr. Johan Callewaert, the Deputy Grand Chamber Registrar. The ECHR delegation is in Armenia to participate to the activities of the Yerevan Pan-European Conference, convened within the frames of the RA Chairmanship at the Committee of Ministers of the Council of Europe... |
June 18, 2013
VISIT OF THE MINISTER OF JUSTICE OF GEORGIA
On June 18, 2013 Mr. G.Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court received Ms. Tea Tsulukiani, the Minister of Justice of Georgia, who was paying official visit to the Republic of Armenia. The Minister was accompanied by Mr. Gocha Lordkipanidze, the Deputy Minister of Justice of Georgia, Mr. Tengiz Sarmanashvili, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Armenia, and Ms. Mariam Mkiladze, the Head of the Public Relations Department of the Ministry of Justice of Georgia... |
June 6, 2013
IMPERATIVE OF RULE OF LAW
On June 5, 2013 the Center of the RA Constitutional Law and the Chair of Theory of State and Law of the Law Faculty of YSU held at the RA Constitutional Court’s “Hall after Shahamir and Hakob Shahamiryans” the seminar titled “The Position and Role of the Principle of Rule of Law in the Public Behavior of the Authorities”. The main speakers of the seminar were Mr. G. Harutyunyan, the RA CC President, and Mr. Artur Vagharshyan, the Head of the Chair of Theory of State and Law of the Law Faculty of YSU... |
May 14, 2013
On May 14, 2013 the Moscow Delegation, which was in Yerevan within the frames of the Conference “The Development of the Constitutional Order in Armenia and Russia”, visited the RA Constitutional Court... |
May 2, 2013
On April 30, 2013 the delegation led by Mr. Gholam-Hossein Mohseni-Eje'I, the Prosecutor General of the Islamic Republic of Iran, who arrived to Armenia on a working visit, visited the Constitutional Court of the Republic of Armenia... |
April 10, 2013
On April 10, 2012 Mr. Tayeb Belaiz, the Special Representative of the President of the Republic of Algeria, the President of the Constitutional Council of the Republic of Algeria, who was in Armenia to participate to the inauguration ceremony of the newly elected RA President S. Sargsyan, visited the RA Constitutional Court... |
April 6, 2013
On April 2, 2013 within the frames of the official visit to Russia, the delegation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, including the President Mr. Gagik Harutyunyan, the Justice Mr. Ashot Khachatryan and Mr. Arushan Hakobyan, the Head of the Staff, had a meeting with the Judges of the Constitutional Court of the Russian Federation at the Senate Building in Saint-Petersburg... |
January 23, 2013
On January 23, 2013 Mr. G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, had meeting with the delegation of the Observation Mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Election headed by Ms. Heidi Tagliavini... |