| 7 նոյեմբերի 2013թ. ՀԱՄԱՏԵՂ ՍԵՄԻՆԱՐՆ ԱՎԱՐՏԵՑ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ Նոյեմբերի 7-ին իր աշխատանքը շարունակեց ՀՀ եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանների համատեղ սեմինարը...  |
|  |  |  |  |
| 6 նոյեմբերի 2013թ. ՀՀ ԵՎ ԱՎՍՏՐԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՏԵՂ ՍԵՄԻՆԱՐ ՀՀ սահմանադրական դատարանի հրավերով եrկօրյա (նոյեմբերի 6-7-ը) պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանեց Ավստրիայի սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը՝ Ավստրիայի ՍԴ նախագահ Գերհարթ Հոլցինգերի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում են՝ փոխնախագահ Բրիգիթե Բիրլայնը, ՍԴ դատավորներ Յոհանես Շնիցերն ու Հելմութ Հյորթենհուբերը, ՍԴ նախագահի քարտուղար Մարիա Վարգան, ՍԴ արարողակարգի վարչության աշխատակից Ռոսվիթա Շնաբլը...  |
| 24 հոկտեմբերի 2013թ. ՀԻՇԱՏԱԿԻ ԽՆԿԱՐԿՈՒՄ Հոկտեմբերի 24-ին՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ ՍՈՍ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ ծննդյան օրը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն այցելեց Կոմիտասի անվան Պանթեոն, հարգանքի տուրք մատուցեց մեծանուն դերասանի հիշատակին...  |
| 23 հոկտեմբերի 2013թ. ՀՅՈՒՐԵՐ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻՑ Ճանաչողական այցով Հարավային Կովկասի երկրներում (Վրաստան, Հայաստան, Ադրբեջան) շրջագայող պատվիրակությունը հոկտենբերի 23-ին հանդիպում ունեցավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի հետ։ Պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրված էին պրոֆեսորներ, ասպիրանտներ, ուսանողներ եւ մեկ դատախազ, գլխավորում էր Գերմանիայի Մարբորգի համալսարանի պրոֆեսոր Գիլբերտ Գորնիկը...  |
| 7 հոկտեմբերի 2013թ. ԱԿԱԴԵՄԻԿՈՍ ՎԼԱԴԻԿ ՆԵՐՍԻՍՅԱՆՑ-75
Լրացավ մեր հայրենակից, իրավագիտության խոշոր մասնագետ, արժանահիշատակ Վլադիկ Ներսիսյանցի ծննդյան 75-ամյակը...  |
| 23 սեպտեմբերի 2013թ. ՉԺՀ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀՀ սահմանադրական դատարանի հրավերով սեպտեմբերի 21-23-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում էր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի (ՉՆՀԺ) Մշտական կոմիտեի պատվիրակությունը՝ Սուն Բաոշուի գլխավորությամբ...  |
| 20 սեպտեմբերի 2013թ. ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ  «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» միջոցառումների շրջանակներում սեպտեմբերի 19-21-ը Հայաստանում գտնվող հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովի մասնակիցները, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանի ուղեկցությամբ, սեպտեմբերի 20-ին հյուրընկալվեցին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին...  |
| 28 օգոստոսի 2013թ. ԱՐԱ ՍԱՀԱԿՅԱՆԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵՑ ՀՀ ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ Օգոստոսի 28-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Ղազախստանի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Սահակյանին...  |
| 16 օգոստոսի 2013թ. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԲՐԱԶԻԼԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆ ՊԱՐՈՆ ԷԴՍՈՆ ՄԱՐԻՆՅՈ ԴՈՒԱՐՏԵ ՄՈՆՏԵՅՐՈՆ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Օգոստոսի 15-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան պարոն Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոյին...  |
| 11 հուլիսի 2013թ.  ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Հուլիսի 11-ին  ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տյան Չանչունին...  |
| 6 հուլիսի 2013թ.  ԻՐԱՎԱԲԱՆՆԵՐԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄԱյսօր ՀՀ սահմանադրական դատարանում ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանին հյուրըկալվեցին «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցները։ |
| 6 հուլիսի 2013թ.  ԿԱՐԵՎՈՐ ՀՐԱՏԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ Համաշխարհային իրավական գրականությունը հարստացավ բացառիկ արժեքավոր մի հրատարակությամբ՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ Երեւանում անգլերեն լեզվով, երկու հազար տպաքանակով, լույս տեսավ «Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը. Իրականության պարադիգմաները եւ մարտահրավերները» գիրքը...   |
| 3 հուլիսի 2013թ.  ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Այսօր՝ հուլիսի 3-ին, ՀՀ ԱԺ նիստերի սրահում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության շրջանակներում անցկացվող Երեւանյան համաեվրոպական խորհրդաժողովը...  |
| 2 հուլիսի 2013թ.
ԴԻՆ ՇՊԻԼՄԱՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության շրջանակներում Երեւանում անցկացվող համաեվրոպական խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանը, ուղեկցությամբ ՄԻԵԴ-ի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի եւ ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատի քարտուղարի տեղակալ Յոհան Քելլվարթի, հուլիսի 2-ին հյուրընկալվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին...  |
| 18 հունիսի 2013թ.
ՎՐԱՍՏԱՆԻ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԱՅՑԸ Հունիսի 18-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Վրաստանի արդարադատության նախարար տիկին Թեա Ցուլուկիանիին։ Նախարարին ուղեկցում էին փոխնախարար Գոշա Լոռդկիպանիձեն, ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլին, նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Մարիամ Սկիլաձեն...  |
| 6 հունիսի 2013թ.
ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԳԵՐԱԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՄԱՅԱԿԱՆԸ
Հունիսի 5-ին ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը եւ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պետության եւ իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնը ՀՀ սահմանադրական դատարանի՝ Շահամիր եւ Հակոբ Շահամիրյանների անվան սրահում անցկացրին «Իրավունքի գերակայության սկզբունքի տեղն ու դերը իշխանության հանրային վարքագծում» թեմայով սեմինար։ Հիմնական բանախոսներն էին ՀՀ ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանը եւ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պետության եւ իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի վարիչ Արթուր Վաղարշյանը...  |
| 14  մայիսի 2013թ. ՀՅՈՒՐԵՐ  ՄՈՍԿՎԱՅԻՑ «Սահմանադրական կարգի զարգացումը Հայաստանում եւ Ռուսաստանում»   թեմայով կոնֆերանսի շրջանակներում Երեւանում գտնվող Մոսկվայի պատվիրակությունը մայիսի 14-ին այցելեց ՀՀ սահմանադրական դատարան...  |
| 2  մայիսի 2013թ. Աշխատանքային այցով Հայաստանում   գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ղոլամհոսեյն Մոհսեն Էժեիի   գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 30-ին այցելեց ՀՀ   սահմանադրական դատարան...  |
| 10  ապրիլի 2013թ. ՀՀ նորընտիր Նախագահ Ս.   Սարգսյանի հանդիսավոր երդման եւ պաշտոնի ստանձնման արարողությանը մասնակցելու   առիթով Հայաստանում գտնվող Ալժիրի Նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, Ալժիրի   սահմանադրական խորհրդի նախագահ Թայեբ Բելաիզը ապրիլի 10-ին այցելեց ՀՀ սահմանադրական դատարան...  |
| 6  ապրիլի 2013թ. ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ(ռուսերեն)
| 23 հունվարի 2013թ. Հունվարի 23-ին ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԽ ԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախընտրական դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը՝ Հաիդի Տագլիավինիի ղեկավարությամբ...  |

СОВМЕСТНЫЙ СЕМИНАР ЗАВЕРШИЛСЯ
По приглашению Конституционного Суда РА делегация КС Австрии во главе с Председателем Конституционного Суда Австрии Герхартом Хольцингером посетила Армению с двухдневным (6-7 ноября) официальным визитом. В составе делегации заместитель Председателя КС Бриджит Бирлайн, судьи Йоханес Шницер и Хельмут Хертенхубер, секретарь Председателя Мария Варган, сотрудник управления протокола КС Розвита Шнабль... |
24 октября 2013г.
ДАНЬ ПАМЯТИ
24 октября, в день рождения Народного артиста РА Соса Саркисяна Председатель Конституционного Суда Г. Арутюнян посетил Пантеон имени Комитаса и отдал дань уважения памяти великого актера.
23 октября 2013г.
ГОСТИ ИЗ ГЕРМАНИИ
23 октября состоялась встреча Председателя Конституционного Суда РА Г. Арутюняна с делегацией из Германии, путешествующей с познавательной целью по государствам Кавказа (Грузия, Армения, Азербайджан). В ее состав вошли прокурор, профессора, аспиранты и студенты, возглавляемые профессором Марбургского университета Гилбертом Горником... |
7 октября 2013г.
АКАДЕМИКУ ВЛАДИКУ НЕРСЕСЯНЦУ - 75
В этом году нашему соотечественнику, крупному ученому-юристу Владику Нерсесянцу исполнилось бы 75 лет... |
23 сентября 2013г.
ДЕЛЕГАЦИЯ ПК ВСНП КНР В АРМЕНИИ
С 21 по 23 сентября в Армении по приглашению Конституционного Суда РА с официальным визитом находилась делегация Постоянного комитета Всекитайского Собрания народных представителей Китайской Народной Республики (ПК ВСНП) во главе с Сунь Байошу... |
20 сентября 2013г.
В рамках мероприятий “В преддверии 100-летия Геноцида армян” 20 сентября Конституционный Суд РА посетили участники проходившей в Ереване с 19 по 21 сентября Панармянской конференции руководителей и представителей организаций диаспоры в сопровождении министра диаспоры РА Г. Акопян... |
28 августа 2013г.
АРА СААКЯН ПОСЕТИЛ КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД РА
28 августа Председатель Конституционного Суда Гагик Арутюнян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения в Республике Казахстан Ара Саакяна... |
16 августа 2013г.
ЧРЕЗВЫЧАЙНЫЙ И ПОЛНОМОЧНЫЙ ПОСОЛ ФЕДЕРАТИВНОЙ РЕСПУБЛИКИ БРАЗИЛИЯ В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ ГОСПОДИН ЭДСОН МАРИНЬО ДУАРТЕ МОНТЕЙРО В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
15 августа Председатель Конституционного Суда РА господин Г. Арутюнян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Бразилия в Республике Армения господина Эдсона Мариньо Дуарте Монтейро... |
11 июля 2013г.
11 июля Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Тиана Чанчуна... |
6 июля 2013г.
ЮРИСТЫ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
Сегодня Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял участников Второй Всеармянской конференции юристов на тему “В преддверии 100-летия Геноцида армян”. |
ВАЖНОЕ СООБЩЕНИЕ
Всемирная правовая литература обогатилась исключительно ценным изданием: по инициативе Председателя Конституционного Суда РА, доктора юридических наук, профессора Г. Арутюняна в Ереване на английском языке тиражом в 2000 экземпляров вышла в свет книга “Конституционализм нового тысячелетия: парадигмы реальности и вызовы”... |
3 июля 2013г.
МЕЖДУНАРОДНАЯ ВСЕЕВРОПЕЙСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ В ЕРЕВАНЕ
Сегодня, 3 июля, в зале заседаний НС РА стартовала Ереванская Всеевропейская конференция, проводимая в рамках председательства РА в Комитете Министров Совета Европы... |
2 июля 2013г.
ДИН ШПИЛЬМАН В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
2 июля Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял Председателя Европейского суда по правам человека Дина Шпильмана в сопровождении судьи ЕСПЧ Альвины Гюлумян и заместителя Секретаря Большой Палаты ЕСПЧ Йохана Келлварта, прибывших в Армению для участия в организованной в Ереване в рамках председательства Республики Армения в Комитете Министров Совета Европы Всеевропейской конференции... |
18 июня 2013г.
ВИЗИТ МИНИСТРА ЮСТИЦИИ ГРУЗИИ
18 июня Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял находящегося с официальным визитом в Республике Армения министра юстиции Грузии, госпожу Тею Цулукиани. Министра сопровождали вице-министр Гоша Лордкипанидзе, Чрезвычайный и Полномочный Посол Грузии в Армении Тенгиз Шарманашвили и начальник Управления по связям с общественностью Министерства Мариам Скиладзе... |
6 июня 2013г.
ИМПЕРАТИВ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА
5 июня Центр конституционного права РА и кафедра теории и истории государства и права юридического факультета ЕГУ в зале имени Шаамира и Акопа Шаамирянов Конституционного Суда РА провели семинар на тему “Место и роль принципа верховенства права в публичном поведении власти”. Основными докладчиками были Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян и заведующий кафедрой теории и истории государства и права юридического факультета ЕГУ Артур Вагаршян... |
14 мая 2013г.
ГОСТИ ИЗ МОСКВЫ
14 мая Конституционный Суд РА посетила делегация из Москвы, находящаяся в Ереване в рамках Конференции на тему “Развитие конституционного порядка в Армении и России”... |
2 мая 2013г.
30 апреля Конституционный Суд РА посетила находящаяся в Армении с рабочим визитом делегация Исламской Республики Иран, возглавляемая Генеральным прокурором Исламской Республики Иран Голамхосейном Мохсеном Эжеи... |
10 апреля 2013г.
10 апреля Конституционный Суд РА посетил находящийся в Армении в связи с участием в торжественной церемонии инаугурации Президента Армении Сержа Саргсяна специальный представитель Президента Алжира, Председатель Конституционного Совета Алжира Таеб Белаиз... |
6 апреля 2013г.
2 апреля 2013 года в ходе официального визита в Россию делегация Конституционного Суда Республики Армения в составе его председателя Гагика Арутюняна, судьи Ашота Хачатряна и руководителя аппарата Суда Арушана Акопяна провела встречу с судьями Конституционного Суда Российской Федерации в здании Сената в Санкт-Петербурге... |
23 января 2013г.
23 января Председатель КС РА Г. Арутюнян принял делегацию наблюдательной миссии БДИПЧ ОБСЕ за выборами во главе с Хейди Таглиавини... |