| 12 դեկտեմբերի 2014թ. ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԲՈՒՀԻ ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԸ ՀՀ ՍԴ-ՈՒՄ Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության եւ պետական ծառայության ակադեմիայի Հյուսիս-արեւմտյան կառավարման ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Վլադիմիր Շամախովի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի գլխավոր նպատակը ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հետ երկարատեւ համագործակցության մեմորանդումի ստորագրումն է...  |
|  |  |  |  |
| 11 դեկտեմբերի 2014թ. ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՀՀ ՍԴ-ՈՒՄ Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Թիան Էրլունին...  |
| 5 նոյեմբերի 2014թ. ՀՅՈՒՐԵՐ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Վրաստանից եւ Գերմանիայից ժամանած հյուրերի, ովքեր Հայաստանում են գտնվում Հայաստանի եւ Վրաստանի սահմանադրական հանձնաժողովների միջեւ աշխատանքային քննարկումների շրջանակներում... |
| 27 հոկտեմբերի 2014թ. ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ 19-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎՈՒՄ  Հոկտեմբերի 25-ին երեւանյան միջազգային 19-րդ խորհրդաժողովը շարունակեց իր աշխատանքը...  |
| 24 հոկտեմբերի 2014թ. ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ 19-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ Այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին իր աշխատանքները սկսեց երեւանյան միջազգային 19-րդ խորհրդաժողովը:Այն կազմակերպել են ՀՀ սահմանադրական դատարանը, Վենետիկի հանձնաժողովը, Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսը, ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը՝ աջակցությամբ ՀՀ-ում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ)...
| 16 հոկտեմբերի 2014թ. ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀՐԱԺԵՇՏԻ ԱՅՑԸ Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին...  |
| 7 հոկտեմբերի 2014թ. ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐԸ ՍԴ-ՈՒՄ Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսին...  |
| 29  սեպտեմբերի 2014թ. ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍԻ 3-ՐԴ ԿՈՆԳՐԵՍԸ ՍԵՈՒԼՈՒՄ Երեկ` սեպտեմբերի 28-ին, Կորեայի Հանրապետության մայրաքաղաք Սեուլում իր աշխատանքներն սկսեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի 3-րդ կոնգրեսը: Կոնգրեսի շրջանակներում կայացան սահմանադրական արդարադատության տարածաշրջանային եւ լեզվական խմբերի հանդիպումները...   |
| 26  սեպտեմբերի 2014թ. ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ  ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ 3-ՐԴ  ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ  ԿՈՆԳՐԵՍԸ 2014թ. սեպտեմբերի 28-ին Սեուլում (Հարավային Կորեա) իր աշխատանքները կսկսի Սահմանադրական դատարանների երրորդ համաշխարհային Կոնգրեսը, որին անդամակցում են աշխարհի 92 երկրների սահմանադրական դատարաններ։ Հրավիրյալներով հանդերձ, Կոնգրեսի աշխատանքներին կմասնակցեն 100-ից ավելի երկրների պատվիրակություններ...   |
| 13 մայիսի 2014թ. Ս.թ. մայիսի 12-ին Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում իր աշխատանք է սկսել Եվրոպական սահմանադրական դատարանների կոնֆերանսի 16-րդ կոնգրեսը: Կոնգրեսի մասնակիցներին ուղերձով դիմեց Ավստրիայի Հանրապետության Դաշնային Նախագահ պրն Հայնց Ֆիշերը...
| 7 մայիսի 2014թ. ՄԱՄՈՒԼԻ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ Մայիսի 7-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի «Շահամիր և Հակոբ Շահամանիրյաններ» սրահում տեղի ունեցավ Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի աշխատանքային հանդիպումը Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հիմնադրույթները...  |
| 29 ապրիլի 2014թ. ԱՄԵՐԻԿԱՑԻ ՓՈՐՁԱԳԵՏԻ ԱՅՑԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ Ապրիլի 29-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գրասենյակի «Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման» ծրագրի տնօրեն Շոն Մակնեյլիի ղեկավարած պատվիրակությանը...  |
| 28 ապրիլի 2014թ. ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնն այսօր «Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հիմնադրույթները» թեմայով հանրային քննարկում էր կազմակերպել...  |
| 25 ապրիլի 2014թ. ԴԵՍՊԱՆԻ ԱՅՑԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ Ապրիլի 25-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինին...  |
| 1 ապրիլի 2014թ. ՀՀ ՍԴ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎՈՒՄ Մարտի 26-28-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական Անահիտ Մանասյանը մասնակցեց Սարաեւոյում անցկացվող Բոսնիա եւ Հերցոգովինայում սահմանադրական արդարադատության 50-րդ տարեդարձին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներին...  |
| 25 մարտի 2014թ. ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԱՆԴԱՄԻ ՀԵՂԻՆԱԿԱԾ ՆՈՐ ԳԻՐՔԸ Մարտի 25-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում կայացավ ՍԴ անդամ, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Վալերի Պողոսյանի հեղինակած «Սահմանադրագիտություն. նկատառումներ, հիմնախնդիրներ» գրքի շնորհանդեսը...  |
| 11 մարտի 2014թ. ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Մարտի 11-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին...  |
| 7 փետրվարի 2014թ. ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ Փետրվարի 6-7-ը տեղի ունենցավ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների աշխատանքային հանդիպումը Եվրախորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) փորձագետների հետ...  |
| 5 փետրվարի 2014թ. ԱՌԱՋԻԿԱ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԵՐ Փետրվարի 5-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «Հարավային Կովկասում իրավական եւ դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի ղեկավար Թոմաս Մայերին` ուղեկցությամբ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Արվեդ Գրայների, GIZ-ի իրավական ծրագրի ղեկավար Հայաստանում Վարդան Պողոսյանի եւ GIZ-ի ծրագրի իրավախորհրդատու Հայաստանում Յենս Փորցուցեքի...  |

СПЕЦИАЛИСТЫ РОССИЙСКОГО ВУЗА В КС РА
11 декабря Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял делегацию во главе с директором Северо-западного института управления Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации, профессором Владимиром Шамаховым. Основная цель визита делегации в Армению – подписание Меморандума о долгосрочном сотрудничестве с Академией государственного управления РА... |
11 декабря 2014г.
11 декабря Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Китая в Республике Армения Тянь Эрлуна... |
5 ноября 2014г.
ГОСТИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
5 ноября Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял гостей из Грузии и Германии, которые пребывали в Армению в рамках рабочих обсуждений между конституционными комиссиями Армении и Грузии... |
27 октября 2014г.
НА XIX ЕРЕВАНСКОЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
25 октября XIX Ереванская международная конференция продолжила свою работу.
На четвертом заседании председательствовал Председатель Конституционного Трибунала Республики Польша Анджей Жеплински... |
24 октября 2014г.
СТАРТОВАЛА XIX ЕРЕВАНСКАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ
Сегодня, 24 октября, стартовала XIX Ереванская международная конференция.
Организаторами Конференции являются Конституционный Суд РА, Венецианская комиссия, Конференция органов конституционного контроля стран новой демократии, Центр конституционного права РА при содействии Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в РА... |
7 октября 2014г.
КОМИССАР СОВЕТА ЕВРОПЫ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА
В КС 7 октября Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял Комиссара Совета Европы по правам человека Нильса Муйжниекса... |
29 сентября 2014г.
3-ИЙ КОНГРЕСС ВСЕМИРНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ В СЕУЛЕ
Вчера, 28 сентября, в столице Южной Кореи Сеуле стартовал 3-ий Конгресс Всемирной конференции по конституционному правосудию. В рамках Конгресса состоялись встречи региональных и лингвистических групп по конституционному правосудию... |
26 сентября 2014г.
3-ИЙ ВСЕМИРНЫЙ КОНГРЕСС КОНСТИТУЦИОННЫХ СУДОВ
28 сентября 2014 году в Сеуле (Южная Корея) начнет работу 3-ий Всемирный конгресс конституционных судов, участниками которого являются конституционные суды 92 стран мира. Вместе с приглашенными в Конгрессе примут участие делегации более чем из ста стран... |
13 мая 2014г.
12 мая с.г. в столице Австрии Вене начал свою работу 16 Конгресс Конференции европейских конституционных судов. К участникам Конгресса обратился Федеральный президент Австрийской Республики Хайнц Фишер... |
7 мая 2014г.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
7 мая в зале имени Шаамира и Акопа Шаамирянов Конституционного Суда РА состоялась рабочая встреча Специализированной комиссии по конституционным реформам с представителями “Армянской революционной федерации Дашнакцутюн”, в ходе которой были обсуждены основные положения концепции конституционных реформ. |
29 апреля 2014г.
ВИЗИТ АМЕРИКАНСКОГО ЭКСПЕРТА В КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД РА
29 апреля Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял делегацию, возглавляемую руководителем программы по содействию Национальному Собранию Армении Агентства развития США Шона Макнейли... |
28 апреля 2014г.
ОЧЕРЕДНЫЕ ПУБЛИЧНЫЕ ОБСУЖДЕНИЯ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
Сегодня Центром конституционного права были организованы публичные обсуждения по теме “Основные положения концепции конституционных реформ”... |
25 апреля 2014г.
25 апреля Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял Руководителя Ереванского офиса ОБСЕ, Посла Андрея Сорокина... |
1 апреля 2014г.
ПРЕДСТАВИТЕЛЬ КС РА НА МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
С 26 по 28 марта советник Председателя Конституционного Суда РА Анаит Манасян приняла участие в работе проводимой в Сараево Международной конференции, посвященной 50-летию конституционного правосудия в Боснии и Герцеговине... |
25 марта 2014г.
НОВАЯ КНИГА ЧЛЕНА КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
25 марта в Конституционном Суде РА состоялась презентация книги члена Конституционного Суда РА, кандидатата философских наук Валерия Погосяна “Конституционализм: соображения, проблемы”... |
11 марта 2014г.
ПОСОЛ ФРАНЦИИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
11 марта Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Республике Армения Анри Рено... |
7 февраля 2014г.
РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА
6-7 февраля состоялась рабочая встреча членов специальной комиссии по конституционным реформам РА с экспертами Европейской комиссии “За демократаию через право” Совета Европы (Венецианская комиссия)... |
5 февраля 2014г.
ПРОГРАММЫ ПРЕДСТОЯЩЕГО СОТРУДНИЧЕСТВА
5 февраля Председатель Конституционного Суда Г. Арутюнян принял руководителя программы «Консультации для правовых и судебных реформ на Южном Кавказе» Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) Томаса Майера, представителя центрального офиса Германского общества по международному сотрудничеству Арведа Грайнера, координатора ереванского офиса программы GIZ Вардана Погосяна и правового консультанта программы GIZ в Армении Йенса Порцуцека... |