| 12 դեկտեմբերի 2014թ. ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԲՈՒՀԻ ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԸ ՀՀ ՍԴ-ՈՒՄ Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության եւ պետական ծառայության ակադեմիայի Հյուսիս-արեւմտյան կառավարման ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Վլադիմիր Շամախովի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի գլխավոր նպատակը ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հետ երկարատեւ համագործակցության մեմորանդումի ստորագրումն է...  |
|  |  |  |  |
| 11 դեկտեմբերի 2014թ. ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՀՀ ՍԴ-ՈՒՄ Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Թիան Էրլունին...  |
| 5 նոյեմբերի 2014թ. ՀՅՈՒՐԵՐ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Վրաստանից եւ Գերմանիայից ժամանած հյուրերի, ովքեր Հայաստանում են գտնվում Հայաստանի եւ Վրաստանի սահմանադրական հանձնաժողովների միջեւ աշխատանքային քննարկումների շրջանակներում... |
| 27 հոկտեմբերի 2014թ. ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ 19-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎՈՒՄ  Հոկտեմբերի 25-ին երեւանյան միջազգային 19-րդ խորհրդաժողովը շարունակեց իր աշխատանքը...  |
| 24 հոկտեմբերի 2014թ. ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ 19-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ Այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին իր աշխատանքները սկսեց երեւանյան միջազգային 19-րդ խորհրդաժողովը:Այն կազմակերպել են ՀՀ սահմանադրական դատարանը, Վենետիկի հանձնաժողովը, Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսը, ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը՝ աջակցությամբ ՀՀ-ում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ)...
| 16 հոկտեմբերի 2014թ. ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀՐԱԺԵՇՏԻ ԱՅՑԸ Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին...  |
| 7 հոկտեմբերի 2014թ. ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐԸ ՍԴ-ՈՒՄ Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսին...  |
| 29  սեպտեմբերի 2014թ. ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍԻ 3-ՐԴ ԿՈՆԳՐԵՍԸ ՍԵՈՒԼՈՒՄ Երեկ` սեպտեմբերի 28-ին, Կորեայի Հանրապետության մայրաքաղաք Սեուլում իր աշխատանքներն սկսեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի 3-րդ կոնգրեսը: Կոնգրեսի շրջանակներում կայացան սահմանադրական արդարադատության տարածաշրջանային եւ լեզվական խմբերի հանդիպումները...   |
| 26  սեպտեմբերի 2014թ. ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ  ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ 3-ՐԴ  ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ  ԿՈՆԳՐԵՍԸ 2014թ. սեպտեմբերի 28-ին Սեուլում (Հարավային Կորեա) իր աշխատանքները կսկսի Սահմանադրական դատարանների երրորդ համաշխարհային Կոնգրեսը, որին անդամակցում են աշխարհի 92 երկրների սահմանադրական դատարաններ։ Հրավիրյալներով հանդերձ, Կոնգրեսի աշխատանքներին կմասնակցեն 100-ից ավելի երկրների պատվիրակություններ...   |
| 13 մայիսի 2014թ. Ս.թ. մայիսի 12-ին Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում իր աշխատանք է սկսել Եվրոպական սահմանադրական դատարանների կոնֆերանսի 16-րդ կոնգրեսը: Կոնգրեսի մասնակիցներին ուղերձով դիմեց Ավստրիայի Հանրապետության Դաշնային Նախագահ պրն Հայնց Ֆիշերը...
| 7 մայիսի 2014թ. ՄԱՄՈՒԼԻ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ Մայիսի 7-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի «Շահամիր և Հակոբ Շահամանիրյաններ» սրահում տեղի ունեցավ Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի աշխատանքային հանդիպումը Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հիմնադրույթները...  |
| 29 ապրիլի 2014թ. ԱՄԵՐԻԿԱՑԻ ՓՈՐՁԱԳԵՏԻ ԱՅՑԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ Ապրիլի 29-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գրասենյակի «Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման» ծրագրի տնօրեն Շոն Մակնեյլիի ղեկավարած պատվիրակությանը...  |
| 28 ապրիլի 2014թ. ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնն այսօր «Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հիմնադրույթները» թեմայով հանրային քննարկում էր կազմակերպել...  |
| 25 ապրիլի 2014թ. ԴԵՍՊԱՆԻ ԱՅՑԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ Ապրիլի 25-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինին...  |
| 1 ապրիլի 2014թ. ՀՀ ՍԴ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎՈՒՄ Մարտի 26-28-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական Անահիտ Մանասյանը մասնակցեց Սարաեւոյում անցկացվող Բոսնիա եւ Հերցոգովինայում սահմանադրական արդարադատության 50-րդ տարեդարձին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներին...  |
| 25 մարտի 2014թ. ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԱՆԴԱՄԻ ՀԵՂԻՆԱԿԱԾ ՆՈՐ ԳԻՐՔԸ Մարտի 25-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում կայացավ ՍԴ անդամ, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Վալերի Պողոսյանի հեղինակած «Սահմանադրագիտություն. նկատառումներ, հիմնախնդիրներ» գրքի շնորհանդեսը...  |
| 11 մարտի 2014թ. ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ Մարտի 11-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին...  |
| 7 փետրվարի 2014թ. ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ Փետրվարի 6-7-ը տեղի ունենցավ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների աշխատանքային հանդիպումը Եվրախորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) փորձագետների հետ...  |
| 5 փետրվարի 2014թ. ԱՌԱՋԻԿԱ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԵՐ Փետրվարի 5-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «Հարավային Կովկասում իրավական եւ դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի ղեկավար Թոմաս Մայերին` ուղեկցությամբ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Արվեդ Գրայների, GIZ-ի իրավական ծրագրի ղեկավար Հայաստանում Վարդան Պողոսյանի եւ GIZ-ի ծրագրի իրավախորհրդատու Հայաստանում Յենս Փորցուցեքի...  |

SPECIALISTS OF THE RUSSIAN UNIVERSITY AT THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
On 11 December 2014 the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Mr. G. Harutyunyan received delegation led by the Director of North-Western Institute of Management of the Russian Federation Presidential Academy of National Economy and Public Administration Dr. Vladimir Shamakhov. The main aim of the delegation's visit was to sign a long term cooperation memorandum with the Public Administration Academy of the Republic of Armenia... |
December 11, 2014
CHINEESE AMBASSADOR AT THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
On 11 December 2014 the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Mr. G. Harutyunyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia Mr. Tian Erlong... |
October 27, 2014
AT THE XIX YEREVAN INTERNATIONAL CONFERENCE
On 25 October 2014 the XIX Yerevan International Conference resumed its activities. The President of the Constitutional Tribunal of the Republic of Poland Mr. Andrzey Rzeplinski was chairing the fourth session of the Conference... |
October 24, 2014
XIX YEREVAN INTERNATIONAL CONFERENCE HAS BEEN LAUNCHED
Today, on 24 October 2014 the XIX Yerevan International Conference has launched its activities.
It is organized by the Constitutional Court of the Republic of Armenia, the European Commission for Democracy through Law of the Council of Europe (the Venice Commission), the Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy, the Center of the Constitutional Law of the Republic of Armenia, with the support of German Society for International Cooperation (GIZ) in Armenia... |
October 7, 2014
COUNCIL OF EUROPE COMMISSIONER FOR HUMAN RIGHTS AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On 7 October 2014, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Mr. Gagik Harutyunyan received the Council of Europe Commissioner for Human Rights Mr. Nils Muižnieks... |
September 29, 2014
3RD CONGRESS OF THE WORLD CONFERENCE ON CONSTITUTIONAL JUSTICE IN SEOUL
Yesterday, on 28 September 2014, the 3rd Congress of the World Conference on Constitutional Justice launched its activities in Seoul, the capital city of the Republic of Korea... |
September 26, 2014
3RD WORLD CONGRESS OF THE CONSTITUTIONAL COURTS
On 28 September 2014 3rd Congress of the World Conference on Constitutional Justice will launch its activities in Seoul (Republic of Korea). The constitutional courts of 92 countries will participate in the activities of the Congress, though the total number of participating country delegations will be more than 100... |
May 13, 2014
The XVIth Congress of the Conference of European Constitutional Courts was launched on 12 May, 2014 in Vienna, the capital of Austria. The Federal President of the Republic of Austria Mr. Heinz Fischer addressed the participants of the Congress with the welcoming speech... |
May 7, 2014
PRESS RELEASE
On May 7, 2014 the Professional Commission for the Constitutional Reforms had a work meeting with the representatives of the Armenian Revolutionary Federation – Dashnaktsutyun political party, during which the sides discussed the provisions of the Concept of Constitutional Reforms. The meeting was convened at the “Hall after Shahamir and Hakob Shahamiryans” of the RA Constitutional Court. |
April 29, 2014
AMERICAN EXPERT’S VISIT TO THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
On April 29, 2014 Mr. G. Harutyunyan, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, received the delegation of the USAID “Support to the Armenian National Assembly Program (SANAP)” headed by Mr. Shaun McNally, the Chief of Party... |
April 28, 2014
PUBLIC DISCUSSION AT THE CONSTITUTIONAL COURT
Today the Center of the Constitutional Law of the Republic of Armenia has organized a public discussion titled “The Provisions of the Concept of Constitutional Reforms”... |
April 25, 2014
THE OSCE AMBASSADOR’S VISIT TO THE CONSTITUTIONAL COURT
On April 25, 2014 Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, received Mr. Ambassador Andrey Sorokin, the Head of OSCE Office in Yerevan... |
April 1, 2014
REPRESENTATIVE OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF RA AT THE INTERNATIONAL CONFERENCE
On March 26-28, 2014 Anahit Manasyan, the Adviser to the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, participated in the activities of the international conference dedicated the 50th Anniversary of the Constitutional Justice in Bosnia and Herzegovina, convened in Sarajevo... |
March 25, 2014
NEW BOOK AUTHORED BY THE MEMBER OF THE CONSTITUTIONAL COURT
On March 25th, 2014 took place the presentation of book “Constitutionalism: Remarks, Issues”, authored by Mr. Valery Poghosyan, the Member of the Constitutional Court of the Republic, PhD in Philosophy... |
March 11, 2014
THE AMBASSADOR OF FRANCE AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On March 11, 2014 the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Mr. G. Harutyunyan received the Ambassador Plenipotentiary and Extraordinary of the French Republic in the Republic of Armenia H.E. Henri Reynaud... |
February 7, 2014
WORKING MEETING
On February 6-7, 2014 the members of the Expert Commission of the Constitutional Reforms of the Republic of Armenia had working meeting with the experts of the European Commission for Democracy through Law of the Council of Europe (the Venice Commission)... |
February 5, 2014
FURTHER COOPERATION PROGRAMS
On February 5, 2014 Mr. G. Harutyunyan, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, received Mr. Thomas Meyer, the Head of Advice on Legal and Judicial Reform in the South Caucasus of the German Society for International Cooperation (GIZ), Mr. Arved Greiner, the representative of the Head-Office of the German Society for International Cooperation (GIZ), Mr. Vardan Poghosyan, the Head of the GIZ Legal Program in Armenia and Mr. Jens Porzucek, the Legal Adviser of the GIZ Program in Armenia... |